Jak wybrać odpowiednie zasłony do pokoju dziecięcego?

Odpowiednio dobrane tekstylia mają ogromny wpływ na wygląd konkretnego pomieszczenia. W pokoju dziecięcym tekstylia w postaci zasłon, dywaników i pledów sprawią, że pomieszczenie będzie bardzo przytulne. Warto stworzyć swojemu dziecku pokój zgodny z jego zainteresowaniami, aby mogło z radością oddawać się zabawie oraz wypoczywać po pełnym emocji dniu. 

Zasłony do pokoju dziecięcego – jednolity kolor czy bogactwo wzorów?

Zasłony do pokoju dziecięcego pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale również dzięki grubej, zaciemniającej tkaninie pozwalają dziecku wyciszyć się przed popołudniową drzemką. Gruba tkanina, typu welur lub aksamit ogranicza dopływ promieni słonecznych, dzięki czemu nawet w upalne dni w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód. Dla małej dziewczynki najlepszym wyborem będą zasłony w pastelowych kolorach, jak brudny róż, pistacja oraz wrzos. Ponadczasowy jest wzór w groszki, tłoczone kropki oraz kwiaty. 

Z kolei poszukując zasłon do pokoju małego chłopca zdecydowanie warto stawiać na mocne odcienie i ciekawe nadruki. Sporym zainteresowaniem cieszą się zasłony z wzorem różnorodnych pojazdów budowlanych, samochodów, zwierzaków oraz dinozaurów. Zasłony dopasowane do innych elementów, jak kosze na zabawki, namiot pokojowy oraz dywany pozwalają stworzyć w pokoju spójną całość.

Zmieniając zasłony na nowy model można sprawić, iż cały pokój nabierze świeżości i nowoczesności. 

Montaż zasłon

Nieustanną popularnością cieszą się zasłony na szerokich szelkach oraz złotych bądź srebrnych przelotkach. Takie detale mają ogromny wpływ na całościowy wygląd. Decydując się na zasłony warto pomyśleć również o zakryciu karnisza dedykowaną maskownicą. Wykończona w kolorze ściany sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie większe. Maskownica doskonale sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym, skandynawskim oraz loft. Dzięki zabezpieczeniu w postaci maskownicy na karniszu nie osadza się nadmierny kurz. Takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem zarówno w pokoju małego dziecka jak i nastolatka. 

Z jakiego materiału powinny być zasłony?

Zasłony produkowane są z różnego gatunku materiałów o różnorodnej grubości. Oczywiście im grubszy materiał tym większa funkcja zaciemniająca. Jednak gdy na oknie dodatkowo zamontowane są rolety, plisy bądź żaluzje dobrym rozwiązaniem mogą być cienkie, dekoracyjne zasłony wykonane z tkaniny bawełnianej, poliestru oraz satyny. Cienkie zasłony są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Bez obaw można wyprasować je przy pomocy tradycyjnego żelazka bądź generatora pary.