Zasłony do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Pokój dziecięcy to królestwo malucha, a każdy rodzic pragnie urządzić je nie tylko funkcjonalnie, ale również w urokliwej stylistyce. Aranżacje też często zmieniają się z biegiem lat, kiedy pociechy rosną, zmieniając swoje upodobania. Warto wykańczać dziecięce pokoje według ich pomysłów, by czuły się tam przyjemnie i komfortowo. Dotyczy to także i zasłon – jakie więc dobrać do pokoju maluchów?

Zasłony do pokoju dziecięcego (czy warto kupić?) dla kilkulatka

Dzieci kilkuletnie to zazwyczaj bardzo żywe istoty, które dużo się bawią – często biegając po całym domu. Zwykle pokój malucha w tym wieku jest zdemolowany po pięciu minutach szaleństw, a wszystkie zabawki leżą porozwalane na środku. Takie pobojowisko to oznaka radości dziecka ale też sygnał, że wszystkie dodatki do pomieszczenia powinny być dobrane w sposób przemyślany. Podobnie też w przypadku zasłon do pokoju dziecka, nie mogą być przypadkowe.

W pokoju dla maluchów kilkuletnich najlepiej zawiesić zasłony wielokolorowe, z miłym dla oka nadrukiem. Mogą to być też ulubione postaci z bajek albo różnego rodzaju wzorki czy zwierzęta. Co ważniejsze jednak, zasłony powinny być bardzo dobre jakościowo i z bezpiecznych surowców. W dodatku materiał musi być wytrzymały, ponieważ dzieci często ciągną za zasłony, ugniatają czy zadeptują. Kilkulatki także bardzo często chodzą z brudnymi rączkami lub bawią się trzymając w ręku przekąski, dlatego zasłony do pokoju dziecięcego powinny być możliwie plamoodporne i łatwe w czyszczeniu. Za dnia warto też spinać zasłony sznurkiem czy kokardką, by choć minimalnie uchronić je przed zniszczeniami czy zabrudzeniem.

Zasłony w pokoju nastolatka

Kiedy maluchy robią się coraz starsze, zwykle nie zależy im już na bajkowych motywach czy uroczych ozdobach. Wyjątkiem mogą być na przykład postaci z komiksów czy kreskówek skierowanych do nastolatków, jednak w tym zakresie dzieci często wolą ozdobne zeszyty niż zasłony. Jak zatem przyozdobić okno? Zasłony do pokoju nastolatka najlepiej wtedy dobrać do całości aranżacyjnej, na przykład do koloru drobnych dodatków czy ścian. Mogą to być między innymi:

  • różne wzory geometryczne w wybranym odcieniu,
  • motywy roślinne,
  • abstrakcyjne printy,
  • gładkie jednolite odcienie.

Niektóre nastolatki może skuszą się na zasłony do pokoju dziecięcego z motywami gamingowymi albo innymi kierowanymi do starszych pociech, jak przykładowo nadruk słuchawek, nut czy galaktyki. Wtedy zasłona będzie ciekawym dodatkiem dekoracyjnym i spodoba się też odwiedzjącym pomieszczenie znajomym. Warto pamiętać, że również nastolatkowie potrafią nawet niechcący zniszczyć lub zabrudzić zasłony, więc dla nich także najlepiej dobrać modele bardzo wytrzymałe, niegniotące się i jednocześnie łatwe do wyprania.